Home Kültür – Sanat Bu Dillerin 10’u Uzun Süredir Kullanılmadığı İçin Yok Oldu!

Bu Dillerin 10’u Uzun Süredir Kullanılmadığı İçin Yok Oldu!

71
0

Bu diller uzun süredir kullanılmıyor. Konuşulmaya konuşulmaya da Latince, Sanskritçe, Aramice dilleri yeryüzünden kayboldu. Peki bu dillerin kökeni ne? Latince neden unutuldu? Hececiler.com ailesi bu dilleri sizler için araştırdı. Bu diller hakkında bilmek istediğiniz her şey. 

BU DİLLER NEDEN YOK OLDU? YERYÜZÜNDE UNUTULAN DİLLER

Latince

BU DİLLER

Ölü bir dil olmasına rağmen Latince, modern toplumun önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Tıbbi terimler ve hayvan sınıflandırmaları için hala kullanılıyor. Fransızca, İtalyanca ve Portekizceyi etkileyen Latince, bazı ülkelerde okul sloganlarında kullanılıyor.

Günümüzde Latinceyi resmi dil olarak kullanan tek ülke Vatikan’dır. Bunun nedeni, birçok kutsal kitabın Latince yazılmış olmasıdır. Latincenin yok olması nasıl gerçekleşti diye sorarsanız belgeler bizi Roma İmparatorluğu’nun çöküş dönemine götürüyor.

Sanskritçe

Sanskritçe dünyanın en eski dilidir. Bu dil 600 yılı civarında ölse de bugün modern dünyayı etkilemeye devam ediyor. Şu anda Hindistan’ın resmi dillerinden biri Sanskritçe’dir. Bunun büyük bir nedeni Budizm, Jainizm ve Hinduizm ile ilgili eski yazıların çoğunun kendi dilinde yazılmış olmasıdır.

Antik Yunanca

Sokrates, Aristoteles, Platon ve Homer gibi dünyanın en ünlü filozoflarından bazıları Antik Yunanistan’da yaşadı. Klasik araştırmacılar hala bu dili kullandığı gibi birçok bilimsel terminoloji, tıpkı Latince gibi, Eski Yunanca ile yazılmıştır.

Bu Yunan dilinin ölümü özeldir çünkü gerçekten ölmemiştir. Antik Yunanistan’ın değişmesi ile şimdiki Modern Yunanca, Yunanistan’ın resmi dili haline geldi. Yine de bu dil popüler bir çalışma olmaya devam ediyor ve modern toplumu etkilediği için seçkin üniversitelerde bir ders olarak gösteriliyor.

Akadca

Akad bir Mezopotamya şehriydi. Akad dilinin doğduğu yer de tam olarak burasıydı. Akadca aslında ilk sertifikalı Sami dilidir. Yazım tarzı çivi yazısıdır. Mezopotamyalılar, Babilliler ve Keldaniler Akadca konuşurlardı. Zamanla evrim geçirememesi nedeniyle Akad dili öldü.

İncil İbranicesi

İncil İbranicesi, Kudüs Tapınağı’nın yıkılmasından sonra yok olmaya başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında hahamların çoğu ölürken, sekiz bin kelimelik dil Modern İbranice’ye dönüştü.

Kıpti Dili

Kıpti Dili, eski bir Mısır dilidir. Yunan alfabesiyle yazılmış bir Mısır dili olan Kıpti Dili, aslında, Arapça ile değiştirilmeden önce Eski Mısır dilinin son versiyonuydu.

İlk Hıristiyan dili olarak kabul edilir ve aynı zamanda Yunanca, Demotik, Hiyeratik ve Hiyerogliflerin sonucu oluşmuştur.

Aramice

İsa Mesih’in konuştuğu dil olan Aramice, en parlak döneminde o kadar yaygın bir şekilde kullanıldı ki, zamanın ana dili oldu ve Akad dilinin yerini daha karmaşık bir alfabeye sahip olan Aramice dili aldı.

Runik Dili

Kuzeyden gelen istilacılar olan Vikinglerin konuştuğu dil olan Runik dili, tıpkı Aramice gibi yok oldu. Vikinglerin soyundan gelenlerin çoğu çeşitli gruplara ayrılınca İzlandalı, Norveçli, İsveçli, Danimarkalı insanlar kendi dillerini oluşturdu.

Eski İngilizce

Bugün Modern İngilizcenin atası olan İngiltere, 1100’lerde Eski İngilizceyi konuşuyordu. Eski İngilizcede üç cinsiyet vardı: eril, nötr ve dişil. Eski İngilizcenin yok olma sebebi dilbilgisi açısından daha doğru bilgiler veren Orta İngilizceye geçilmesiydi.

Eski İngilizcenin diğer adı Anglo-Sakson’dur.

Eski Yüksek Almanca

Eski Yüksek Almanca aslında Avusturya, Almanya ve İsviçre’den bir lehçeler topluluğuydu. Frankonya, Alemannik ve Bavyera gibi Yukarı Yüksek Almanca lehçeleri de vardı. Bu dilde yazılmış, çoğunlukla dini ve felsefi olmak üzere birçok edebi eser vardır.

Previous articleBaht Oyunu’ndan Söz’e Her Rolün Hakkını Veren Aytaç Şaşmaz’ın Beğenilen Instagram Paylaşımları
Next articleDeniz Çakır ve Bilgehan Baykal’ın romantik gecesi!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here