Home İnceleme Makarnanın Şekli Değişince Tadının da Değiştiğini Düşünenler Buraya: Sebeplerini Okuyunca Çok Şaşıracaksınız!

Makarnanın Şekli Değişince Tadının da Değiştiğini Düşünenler Buraya: Sebeplerini Okuyunca Çok Şaşıracaksınız!

22
0

El açması makarnanın en önemli unsuru hamurdur, aynı zamanda şefin tarifine göre elbette tadı değişir. Peki ya marketlerden satın aldığımız çeşit çeşit şekillerdeki makarnaların tadını şekli etkiler mi? Buna cevabımız evet! Siz de daha önce bunu fark edip nedenini merak ediyorsanız ve bir makarna sevdalısıysanız eğer buyrun içeriğimize…????????

Spagetti, linguini, fettucini, lazanya, burgu (fusilli), Penne, kelebek, fiyonk, tagliatelle, orecchiette, ravioli, tortellini, pappardelle, campanelle, macaroni, boncuk, yüksük ve daha niceleri… Makarnanın birbirinden farklı pek çok çeşidi var. Elbette bu şekillere göre makarnanın tadı da değişiyor. Bunun ilk sebebi glukoz indeksi aslında.

Gıdaların kan şekerini yükseltme hızına glukoz indeksi ya da glisemik indeks denir. Makarnalar eşit miktarda karbonhidrat içerseler de, kan şekerini arttırıcı etkileri birbirinden farklıdır. Bunun sebebi ise yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden geçiş hızının ve emilimlerinin farklı olmasıdır. Yani yüzeyi daha büyük makarnaların glukoz endeksi daha yüksektir.

Lazanya, makarnalar arasında glisemik indeksi en yüksek olanı. Glisemik indeksi 75 olan lazanyayı yediğinizde hemen doyduğunuzu ama kısa bir süre sonra tekrar acıktığınızı hissetmenizin sebebi bundan…

İkinci bir etken ise preslenme basıncı. Mesela spagettiyi yaparken orta düzey bir basınç ama deniz kabuğu şeklindeki makarnalarda yüksek düzeyde basınç kullanılır. Bu sebeple dokusu ve tadı değişir, ancak çok kaynatırsanız spagetti gibi bir tada ulaşabilir.

Asıl tadı etkileyen faktör ise şekli. İnce uzun ve pürüzsüz makarnalar daha hafif sosları ve yağları kaldırırken, daha şekilli ve girintili çıkıntılı makarnalar ise doyurucu ve yoğun sosları daha iyi hapseder. Makarna pişirdiğinizde yaptığınız sos dipte kalıyorsa bunun sebebi, yanlış şekile yanlış sos uygulamanızdan…

Diğer bir etki ise yüzey alanının ısı transferine etkisi. Korkmayın fizik anlatmayacağız! Mesela, fiyonk makarnayı 10 dakika suda haşlamakla boncuk ya da dirsek makarnayı aynı dakikada aynı ısıda haşlamak aynı tadı vermez. Boncuk makarna gibi ortası boş olan makarnalar ısıyı daha iyi hapseder ve daha hızlı pişer. Fiyonk gibi makarnalar ise ek bir süreye ihtiyaç duyar. Haliyle bu da tadını etkiler.

Ama ne yaparsanız yapın tek bir ortak nokta var ki: Makarnayı haşlarken bol tuzu unutmamak! Bu her şekilde makarnalar için geçerli ve olmazsa olmaz bir kural!

Bütün bu bilgilerden sonra, makarna sevdalıları için aşağıda güzel tarifler de bırakacağız! Herkese makarna tadında mutlu günler! ????

Previous articleBluTV, Netflix, Gain ve Exxen’de Yayınlanan Kullanıcıların Çok Sevdiği En Popüler Diziler
Next articleGaziantep’te Doktora Mermerle Saldıran Hasta Yakını Tutuklandı

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here